Ազգային ժողովի մարտի 2-ի նիստում ԱԺ պատգամավորների հայտարարությունները
«Մենք չպետք է մեր ոչ հողեղեն ցանկությունները միամտաբար գերտերությունների արտաքին քաղաքականության օրակարգին պարտադրենք եւ չպետք է հիմարաբար չնկատելու տանք հայ-ռուսական ռազմավարական փոխադարձ գործընկերության մեծ նշանակությունը երկու պետությունների եւ ժողովուրդների կյանքում». Աննա Կոստանյան
«Սիրելի հայրենակիցներ, ինձ շատ դժվար էր պատերազմից եւ մեր կրած անհաջողությունից հետո մոտենալ այս ամբիոնին եւ դիմել ձեզ: Ազնվորեն ասեմ, որ շատ բարդ է փորձել բառերով սահմանափակել այն խոսքը, որ ես կուզեի ուղղել մեր պետության համար ստեղծված այս բարդ ժամանակահատվածում: Ամիսներ շարունակ ես փորձել եմ վերգտնել իմ ես-ը, փորձել եմ հասկանալ իմ թերացումները եւ գտնել այն ուղիները, որոնց միջոցով կարող եմ դեռեւս օգտակար լինել քաղաքացիներին եւ իմ հայրենիքին: Արցախն իմ ինքնության անբաժանելի մասն է. Ես ես եմ նաեւ Արցախի շնորհիվ...». Տաթեւիկ Հայրապետյան
«Ընդդիմության կողմից վերջին օրերին հրավիրված հանրահավաքների ընթացքում Յուրի Խաչատուրովը ողջունում էր գլխավոր շտաբի՝ վարչապետի հրաժարականը պահանջելու վերաբերյալ հայտարարությունը: Երեկվա հավաքին նա իր ելույթը սկսեց ազգ-բանակ-հաղթանակ վանկարկումներով: Այս կարգախոսն իրապես ընկած էր արցախյան առաջին պատերազմի հաղթանակների կերտման հիմքում, որոնց մեջ իրենց ներդրումն են ունեցել Խաչատուրովն ու մի շարք այլ գեներալներ: Վերոնշյալ կարգախոսը սակայն փոխվեց հոկտեմբերի 27-ից հետո, երբ տարբեր առիթներով զինված ուժերը քաղաքական գործընթացների ակտիվ մասնակից դարձան: Այդ ժամանակ էլ բանակ ներթափանցեցին անտարբերությունն ու կոռուպցիան, որոնք հանգեցրեցին 2016-ի ապրիլյան պատերազմի պարտությանը». Անդրանիկ Քոչարյան
«Համավարակի եւ հատկապես մեզ պարտադրած պատերազմի պատուհասած արհավիրքները ծանր հարվածներ հասցրեցին մեր պետականության հիմքերին: Սակայն համայն հայությունը համախմբված կերպով նեցուկ կանգնեց մեր հայրենիքին՝ էականորեն մեղմելով այդ հարվածների ծանրությունը». Շիրակ Թորոսյան
«Երեկ Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպած հանրահավաքը վարչական ռեսուրսի կիրառման գլուխգործոց էր` իշխանության բոլոր թեւերի, ՏԻՄ բոլոր կառույցների, մարզպետարանների, գյուղապետարանների, դպրոցների, հիվանդանոցների, թաղապետարանների, կոշիկի արտադրամասերի, վարսավիրանոցների համատեղ գալա-համերգ: Հանվեցին անգամ բոլոր նիսիաների տետրերը, եւ մարդկանց՝ այլեւս նիսիայով հաց չտալու սպառնալիքի տակ, բերեցին հանրահավաքի: Ես չէի տեսել վարչական ռեսուրսի նման զարհուրելի օգտագործում, ինչն արվեց իշխանության մարտիմեկյան հանրահավաքի մասովկան ապահովելու համար». Նաիրա Զոհրաբյան
«Մեզ մոտ տնտեսական հեղափոխությունը նույնացվում է հդմ կտրոնների հետ: 2020 թվականին՝ 2019 -ի համեմատ, անկախության բոլոր տարիների ընթացքում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներհոսքը կրճատվել է 11 անգամ». Միքայել Մելքումյան
«Հանգուցալուծման կենտրոնում է ժողովրդի կամքը եւ ՀՀ Սահմանադրությունը: Իշխանությունը չպետք է երկնչի իր համար փոխզիջումային ցավոտ լուծումներից: Հանրության շրջանում պետք է իսպառ բացառել բռնության կամ բռնության սպառնալիքի որեւէ դրսեւորում». Գոռ Գեւորգյան
«Թե՛ ոստիկանության կողմից, եւ թե՛ փողոցում պայքարող մի շարք անձանց կողմից նկատվում են ոչ իրավաչափ գործողություններ, որոնք պետք է հնարավորինս բացառվեն: Ընդդիմության աջակիցների կողմից փորձ է արվել խոչընդոտել լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը». Անի Սամսոնյան
«Մենք շարունակական այս պայքարի մեջ մոռանում ենք ամենակարեւորը՝ մեր պետականության, մեր երկրի զարգացման տեսլականը օր օրի կարող ենք խավար դարձնել... Ես այն կարծիքին եմ, որ սահմաններ բացելուց առաջ մեր երկրի անվտանգությունը պետք է ապահովենք». Սերգեյ Բագրատյան
«Արժանացե՛ք, արժանացե՛ք, նրանք ասում են, որովհետեւ նրանց նահատակությունն իմաստ ունի, որովհետեւ նրանք գերադասեցին հաղթական հայրենիքը սեփական կյանքից, որովհետեւ նրանք գիտակցում էին, որ իրենց երազած ապագան շատ ավելի մոտ էր, երբ  իրենք գիտակցության կրողներ են եւ շատ ավելի հետու է, երբ նրանք առաջնորդվում են սեփական շահով». Տարոն Սիմոնյան
«Տեւական ժամանակահատված է, ինչ Ադրբեջանի բռնապետն  անում է   անպատասխանատու հայտարարություններ, որոնց չեն տրվում լիարժեք եւ համարժեք պատասխաններ:  Թող բոլորն ի լուր աշխարհի իմանան, որ   հայ ժողովրդի հետ որեւէ մեկը չի կարող հեգնանքով խոսել: Հայ ժողովուրդը դարերի խորքից եկել եւ հաղթահարել է ամենատարբեր՝ անհաղթահարելի թվացող հարցեր». Վահե Էնֆիաջյան
«Ուզում եմ հարցնել՝ որքա՞ն ժամանակ կարելի է մերժել  Սերժին, երբ 2018-ին ամբողջ ազգը ելավ եւ մերժեց: 2021 թվականն է, եւ դեռ մերժում ենք: Հնարավորություն է ստեղծվել եւ ես կողքից եմ նայում. երկրում կա ընդդիմություն եւ էլի ընդդիմություն, իշխանություն գոյություն չունի: Ընդդիմության քննադատությունը նորմալ է, բնականոն, իսկ իշխանության քննաադատությունը չեմ հասկանում: Այնքան էներգիա,  որ դրվում է քննադատության վրա, պետք է լիներ աշխատանք եւ գործ, եթե այդքան էներգիան ներդրվեր միայն գործ անելու վրա, ընդդիմության քննադատությունն էլ կփոքրանար». Սոֆիա Հովսեփյան
«Այստեղ խոսվեց բախումների անթույլատրելիության մասին: Խոսվեց, որ մի քանի դեպք է գրանցվել: Եվ ես ուզում եմ միանալ այդ բախումները դատապարտելու կոչին եւ մեր հայրենակիցներին կոչ անել, որպեսզի լարվածության ֆոնին ավելի շատ լարվածության եւ սադրանքների չտրվեն, որովհետեւ ես վստահ եմ՝ մեզ ի վերջո հաջողվելու է անցում կատարել քաղաքակիրթ բանավեճի միջավայր: Այն բոլոր խնդիրները, որոնք այսօր առկա են, տանել քաղաքակիրթ հանգուցալուծման». Վաղարշակ Հակոբյան
«Որեւէ մեկը չի ուզում ասել, որ Հանրապետության հրապարակում հնչում են համերաշխության կոչեր, հնչում են հանդարտեցման կոչեր, որ չի կարելի բռնություն քարոզել: Այս ամբիոնից նման խոսքեր որեւէ մեկը չի հնչեցնում». Արփինե Դավոյան
«Ես կարծում եմ, որ հենց էլիտան ժողովուրդն է՝ իր հավաքական կազմով, ով  երեկ Հանրապետության հրապարակում եւ տներից օնլայն հեռարձակումներով ցույց տվեց, որ ամենաիմաստունն է». Գեւորգ Պապոյան
«Մենք բոլորս պետք է միշտ հիշենք, որ մենք այս երկրում թշնամիներ չունենք: Ով դեռ չի հասկացել, թե ում է պատկանում իշխանությունն այս երկրում, շատ շուտով կհասկանա». Արթուր Հովհաննիսյան
«Բաղրամյանում ոչ թե սեւ եւ սպիտակներ են, հներ են, նորեր են, այլ մարդիկ են, ովքեր համաձայն չեն այս խայտառակության հետ, համաձայն չեն ձեզ հետ, համաձայն չեն այն քաղաքականության հետ, որը բերել է այս կատաստրոֆիկ իրավիճակին». Արման Աբովյան
«Ուզում եմ կրկնել իմ գործընկերների կոչը. Հայաստանը բոլորս սիրում ենք, բոլորս սիրում ենք յուրովի: Եկեք մեզ համար մի որոշում կայացնենք, որ մենք բոլորս պատրաստ ենք հետքայլ  անել, հետքայլ անել հանուն ՀՀ կայունության, հանուն ՀՀ շահերի եւ հանուն այն ապագայի, որը միասին կառուցելու ենք». Ալեն Սիմոնյան
«Հիմա անհրաժեշտ է ամեն գնով պաշտպանել ու պահպանել մեր անկախությունը եւ անել ամեն ինչ, որպեսզի մեր ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի օգնությամբ եւ աջակցությամբ ստանանք արդիական լուծումներ՝ մեր բանակը ոտքի կանգնեցնելու համար». Արման Բաբաջանյան
«Մենք փորձում ենք կամուրջներ կառուցել, դուք պարիսպներ եք շարում: Նիկոլ Փաշինյանը Հանրապետության հրապարակում ասում է՝ Բաղրամյանում հավաքված մարդիկ մեր քույրերն ու եղբայրներն են, Բաղրամյանում հավաքված մարդիկ կազմակերպում են, ըստ էության, պետության ղեկավարի բեմականացված սպանությունը». Հայկ Կոնջորյան

The NA deputies’ announcements at March 2 sitting of the National Assembly:
“We should not oblige the non-earthly desires to the agenda of foreign policy of naively super powers and we should not foolishly not notice the great importance of the Armenian-Russian strategic mutual partnership in the life of two states and peoples:” Anna Kostanyan
“Dear compatriots, it was very difficult to approach this tribune after the war and our failure and address you. Frankly said it is hard to try to restrict my speech with words that I would like to address during this hard period created for the state. Through several months I have again found my ego, I have tried to understand my shortcomings and find the ways, through which I can be useful for the citizens and the Motherland. Artsakh is the inseparable part of my identity: I am as I am also thanks to Artsakh…” Tatevik Hayrapetyan
During the assemblies in recent years by the opposition Yuri Khachaturov welcomed the statement on demanding the Prime Minister’s resignation. In yesterday’s rally he began his speech with national-army-victory exclamations. This slogan was really laid on the basis of building victories of the Artsakh first war, where Khachaturov and a number of other generals had their contribution. However, the abovementioned slogan after October 27, when on different occasions the armed forces became active participants of political processes. AT that time the indifference and corruption penetrated the army, which resulted in the victory of 2016 April war.” Andranik Kocharyan
“The calamities afflicted by the pandemic and especially by the war imposed us had heavy blows on the bases of our statehood. But the all Armenians consolidated backed our Motherland, essentially mitigating the burden of those blows.” Shirak Torosyan
“Yesterday Nikol Pashinyan’s organized rally was a masterpiece of the administrative resource a joint gala-concert of all wings of power, all structures of local self-government, regional administrations, village communities, schools, hospitals shoe workshops, district administrations and hairdressers. I haven’t seen such a horrible use of administrative resource, what had been done to provide the mass scene of March 1 rally of the power.” Naira Zohrabyan
՞Here, the economic revolution is identified with the cash register coupons. In 2020, compared with 2019, during all years of independence the inflow of foreign direct investments has been reduced 11 times.” Mikayel Melkumyan
“The people’s will and the RA Constitution is at the centre of the solution.The authorities should not be afraid of compromising painful solutions. We should completely exclude any manifestation of violence or threat of violence among the public.” Gor Gevorgyan
“The police and a number of persons fighting in the street are noticed acting illegally, which should be excluded as much as possible. An attempt was made by the opposition supporters to impede the journalists’ professional work.” Ani Samsonyan
“In this continuous fight we continue the most important thing: we can turn day by day the vision of our statehood, the development of our country into darkness… I hold an opinion that before opening the borders we should ensure the security of our country.” Sergey Bagratyan
“They say deserve, deserve, because their martyrdom has a meaning, because they preferred the victorious Motherland from their own life, as they realized that their dreamed future was much closer, when they are bearers of their conscience, and is much further, when they are led by their own interest.: Taron Simonyan
“It is a lasting period that the tyrant of Azerbaijan makes irresponsible statements to which are not given full and adequate answers. Let everybody know in the world that nobody can speak with irony to the Armenian people. The Armenian people have come from the depth of centuries and have overcome the most different, seemingly irresistible issues.” Vahe Enfiajyan
“I would like to ask how long we may reject Serzh, when in 2018 the entire nation got up and rejected him. It is the year 2021, and we still reject him. An opportunity has been created, and I look from aside: there is opposition in the country, and again opposition, there does not exist power. The criticism of the opposition is normal, natural, and I don’t understand the criticism of the power. So much energy that is laid on the criticism, should be work and job, if so much energy is put only for doing work, the criticism of the opposition will belittle:” Sofia Hovsepyan
“Here we have talked about impermissibility of the clashes. It was spoken that several cases were registered. And I would like to join the call of condemning those clashes and call on our compatriots not to yield to much more tension and provocations, because I am sure we will succeed to pass to an environment of civilized dispute. To take all the problems which exist now to a civilized solution:” Vagharshak Hakobyan
“All of us should always remember that we do not have enemies in our country. Who has not understood yet to whom belongs the power in this country, will understand very soon:” Artur Hovhannisyan
“There are no black and white in Baghramyan Avenue, there are no old ones, there are no new ones, but people, who do not agree with this disgrace, who don’t agree with you, who do not agree with the policy, which has led to this catastrophic situation:” Arman Abovyan
“I would like to repeat my colleagues’ call: We all like Armenia, all of us like in their own way. Let us make a decision for us that all of us are ready to make a backward step, to make a backward step for the RA stability, for the interests of the Republic of Armenia and for the future that we are going to build together:” Alen Simonyan
“Now it is necessary to protect and safeguard our independence and do everything to get solutions with the help and support of our strategic partner Russia for getting ready our army:” Arman Babajanyan
“We try to build bridges, and you line up enclosures. Nikol Pashinyan says in the Republic Square that the people gathered in Baghramyan Avenue are our sisters and brothers, the people gathered in Baghramyan Avenue organize, in essence, the performed murder of the Head of the state:” Hayk Konjoryan