Ազգային ժողովի մարտի 2-ի նիստում ԱԺ պատգամավորների հայտարարությունները
«Մենք չպետք է մեր ոչ հողեղեն ցանկությունները միամտաբար գերտերությունների արտաքին քաղաքականության օրակարգին պարտադրենք եւ չպետք է հիմարաբար չնկատելու տանք հայ-ռուսական ռազմավարական փոխադարձ գործընկերության մեծ նշանակությունը երկու պետությունների եւ ժողովուրդների կյանքում». Աննա Կոստանյան
«Սիրելի հայրենակիցներ, ինձ շատ դժվար էր պատերազմից եւ մեր կրած անհաջողությունից հետո մոտենալ այս ամբիոնին եւ դիմել ձեզ: Ազնվորեն ասեմ, որ շատ բարդ է փորձել բառերով սահմանափակել այն խոսքը, որ ես կուզեի ուղղել մեր պետության համար ստեղծված այս բարդ ժամանակահատվածում: Ամիսներ շարունակ ես փորձել եմ վերգտնել իմ ես-ը, փորձել եմ հասկանալ իմ թերացումները եւ գտնել այն ուղիները, որոնց միջոցով կարող եմ դեռեւս օգտակար լինել քաղաքացիներին եւ իմ հայրենիքին: Արցախն իմ ինքնության անբաժանելի մասն է. Ես ես եմ նաեւ Արցախի շնորհիվ...». Տաթեւիկ Հայրապետյան
«Ընդդիմության կողմից վերջին օրերին հրավիրված հանրահավաքների ընթացքում Յուրի Խաչատուրովը ողջունում էր գլխավոր շտաբի՝ վարչապետի հրաժարականը պահանջելու վերաբերյալ հայտարարությունը: Երեկվա հավաքին նա իր ելույթը սկսեց ազգ-բանակ-հաղթանակ վանկարկումներով: Այս կարգախոսն իրապես ընկած էր արցախյան առաջին պատերազմի հաղթանակների կերտման հիմքում, որոնց մեջ իրենց ներդրումն են ունեցել Խաչատուրովն ու մի շարք այլ գեներալներ: Վերոնշյալ կարգախոսը սակայն փոխվեց հոկտեմբերի 27-ից հետո, երբ տարբեր առիթներով զինված ուժերը քաղաքական գործընթացների ակտիվ մասնակից դարձան: Այդ ժամանակ էլ բանակ ներթափանցեցին անտարբերությունն ու կոռուպցիան, որոնք հանգեցրեցին 2016-ի ապրիլյան պատերազմի պարտությանը». Անդրանիկ Քոչարյան
«Համավարակի եւ հատկապես մեզ պարտադրած պատերազմի պատուհասած արհավիրքները ծանր հարվածներ հասցրեցին մեր պետականության հիմքերին: Սակայն համայն հայությունը համախմբված կերպով նեցուկ կանգնեց մեր հայրենիքին՝ էականորեն մեղմելով այդ հարվածների ծանրությունը». Շիրակ Թորոսյան
«Երեկ Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպած հանրահավաքը վարչական ռեսուրսի կիրառման գլուխգործոց էր` իշխանության բոլոր թեւերի, ՏԻՄ բոլոր կառույցների, մարզպետարանների, գյուղապետարանների, դպրոցների, հիվանդանոցների, թաղապետարանների, կոշիկի արտադրամասերի, վարսավիրանոցների համատեղ գալա-համերգ: Հանվեցին անգամ բոլոր նիսիաների տետրերը, եւ մարդկանց՝ այլեւս նիսիայով հաց չտալու սպառնալիքի տակ, բերեցին հանրահավաքի: Ես չէի տեսել վարչական ռեսուրսի նման զարհուրելի օգտագործում, ինչն արվեց իշխանության մարտիմեկյան հանրահավաքի մասովկան ապահովելու համար». Նաիրա Զոհրաբյան
«Մեզ մոտ տնտեսական հեղափոխությունը նույնացվում է հդմ կտրոնների հետ: 2020 թվականին՝ 2019 -ի համեմատ, անկախության բոլոր տարիների ընթացքում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներհոսքը կրճատվել է 11 անգամ». Միքայել Մելքումյան
«Հանգուցալուծման կենտրոնում է ժողովրդի կամքը եւ ՀՀ Սահմանադրությունը: Իշխանությունը չպետք է երկնչի իր համար փոխզիջումային ցավոտ լուծումներից: Հանրության շրջանում պետք է իսպառ բացառել բռնության կամ բռնության սպառնալիքի որեւէ դրսեւորում». Գոռ Գեւորգյան
«Թե՛ ոստիկանության կողմից, եւ թե՛ փողոցում պայքարող մի շարք անձանց կողմից նկատվում են ոչ իրավաչափ գործողություններ, որոնք պետք է հնարավորինս բացառվեն: Ընդդիմության աջակիցների կողմից փորձ է արվել խոչընդոտել լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը». Անի Սամսոնյան
«Մենք շարունակական այս պայքարի մեջ մոռանում ենք ամենակարեւորը՝ մեր պետականության, մեր երկրի զարգացման տեսլականը օր օրի կարող ենք խավար դարձնել... Ես այն կարծիքին եմ, որ սահմաններ բացելուց առաջ մեր երկրի անվտանգությունը պետք է ապահովենք». Սերգեյ Բագրատյան
«Արժանացե՛ք, արժանացե՛ք, նրանք ասում են, որովհետեւ նրանց նահատակությունն իմաստ ունի, որովհետեւ նրանք գերադասեցին հաղթական հայրենիքը սեփական կյանքից, որովհետեւ նրանք գիտակցում էին, որ իրենց երազած ապագան շատ ավելի մոտ էր, երբ  իրենք գիտակցության կրողներ են եւ շատ ավելի հետու է, երբ նրանք առաջնորդվում են սեփական շահով». Տարոն Սիմոնյան
«Տեւական ժամանակահատված է, ինչ Ադրբեջանի բռնապետն  անում է   անպատասխանատու հայտարարություններ, որոնց չեն տրվում լիարժեք եւ համարժեք պատասխաններ:  Թող բոլորն ի լուր աշխարհի իմանան, որ   հայ ժողովրդի հետ որեւէ մեկը չի կարող հեգնանքով խոսել: Հայ ժողովուրդը դարերի խորքից եկել եւ հաղթահարել է ամենատարբեր՝ անհաղթահարելի թվացող հարցեր». Վահե Էնֆիաջյան
«Ուզում եմ հարցնել՝ որքա՞ն ժամանակ կարելի է մերժել  Սերժին, երբ 2018-ին ամբողջ ազգը ելավ եւ մերժեց: 2021 թվականն է, եւ դեռ մերժում ենք: Հնարավորություն է ստեղծվել եւ ես կողքից եմ նայում. երկրում կա ընդդիմություն եւ էլի ընդդիմություն, իշխանություն գոյություն չունի: Ընդդիմության քննադատությունը նորմալ է, բնականոն, իսկ իշխանության քննաադատությունը չեմ հասկանում: Այնքան էներգիա,  որ դրվում է քննադատության վրա, պետք է լիներ աշխատանք եւ գործ, եթե այդքան էներգիան ներդրվեր միայն գործ անելու վրա, ընդդիմության քննադատությունն էլ կփոքրանար». Սոֆիա Հովսեփյան
«Այստեղ խոսվեց բախումների անթույլատրելիության մասին: Խոսվեց, որ մի քանի դեպք է գրանցվել: Եվ ես ուզում եմ միանալ այդ բախումները դատապարտելու կոչին եւ մեր հայրենակիցներին կոչ անել, որպեսզի լարվածության ֆոնին ավելի շատ լարվածության եւ սադրանքների չտրվեն, որովհետեւ ես վստահ եմ՝ մեզ ի վերջո հաջողվելու է անցում կատարել քաղաքակիրթ բանավեճի միջավայր: Այն բոլոր խնդիրները, որոնք այսօր առկա են, տանել քաղաքակիրթ հանգուցալուծման». Վաղարշակ Հակոբյան
«Որեւէ մեկը չի ուզում ասել, որ Հանրապետության հրապարակում հնչում են համերաշխության կոչեր, հնչում են հանդարտեցման կոչեր, որ չի կարելի բռնություն քարոզել: Այս ամբիոնից նման խոսքեր որեւէ մեկը չի հնչեցնում». Արփինե Դավոյան
«Ես կարծում եմ, որ հենց էլիտան ժողովուրդն է՝ իր հավաքական կազմով, ով  երեկ Հանրապետության հրապարակում եւ տներից օնլայն հեռարձակումներով ցույց տվեց, որ ամենաիմաստունն է». Գեւորգ Պապոյան
«Մենք բոլորս պետք է միշտ հիշենք, որ մենք այս երկրում թշնամիներ չունենք: Ով դեռ չի հասկացել, թե ում է պատկանում իշխանությունն այս երկրում, շատ շուտով կհասկանա». Արթուր Հովհաննիսյան
«Բաղրամյանում ոչ թե սեւ եւ սպիտակներ են, հներ են, նորեր են, այլ մարդիկ են, ովքեր համաձայն չեն այս խայտառակության հետ, համաձայն չեն ձեզ հետ, համաձայն չեն այն քաղաքականության հետ, որը բերել է այս կատաստրոֆիկ իրավիճակին». Արման Աբովյան
«Ուզում եմ կրկնել իմ գործընկերների կոչը. Հայաստանը բոլորս սիրում ենք, բոլորս սիրում ենք յուրովի: Եկեք մեզ համար մի որոշում կայացնենք, որ մենք բոլորս պատրաստ ենք հետքայլ  անել, հետքայլ անել հանուն ՀՀ կայունության, հանուն ՀՀ շահերի եւ հանուն այն ապագայի, որը միասին կառուցելու ենք». Ալեն Սիմոնյան
«Հիմա անհրաժեշտ է ամեն գնով պաշտպանել ու պահպանել մեր անկախությունը եւ անել ամեն ինչ, որպեսզի մեր ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի օգնությամբ եւ աջակցությամբ ստանանք արդիական լուծումներ՝ մեր բանակը ոտքի կանգնեցնելու համար». Արման Բաբաջանյան
«Մենք փորձում ենք կամուրջներ կառուցել, դուք պարիսպներ եք շարում: Նիկոլ Փաշինյանը Հանրապետության հրապարակում ասում է՝ Բաղրամյանում հավաքված մարդիկ մեր քույրերն ու եղբայրներն են, Բաղրամյանում հավաքված մարդիկ կազմակերպում են, ըստ էության, պետության ղեկավարի բեմականացված սպանությունը». Հայկ Կոնջորյան

Заявления депутатов НС на заседании парламента 2 марта
«Мы не должны наивно навязывать наши неземные желания во внешнеполитическую повестку сверхдержав и глупо игнорировать огромное значение армяно-российского стратегического взаимного партнерства в жизни двух государств и народов». А.Костанян.
«Мне было очень сложно подойти к этой трибуне и обратиться к вам после войны и постигшей нас неудачи. Честно говоря, очень сложно ограничиться словами, с которыми я хотела бы обратиться в этот сложный для нашего государства период. В течение нескольких месяцев я пыталась заново открыть себя, понять свои упущения и найти пути, которыми все еще могу быть полезна гражданам и своей родине. Арцах – неотъемлемая  часть моей идентичности. Как личность я благодарна также Арцаху ... ». Т.Айрапетян.
«В ходе созванных оппозицией недавних митингов Ю.Хачатуров приветствовал заявление Генштаба с требованием отставки премьер-министра. На вчерашнем митинге он начал свою речь со скандирования «Народ – армия – победа!». Этот лозунг действительно был в основе побед в первой Арцахской войне, в которой участвовали Хачатуров и ряд других генералов. Однако указанный лозунг изменился после 27 октября, когда вооруженные силы по разным поводам неоднократно становились активными участниками политического процесса. В это же   время в армию проникли безразличие и коррупция, приведшие к поражению в Апрельской войне 2016 года». А.Кочарян.
«Бедствия пандемии и особенно навязанной нам войны нанесли серьезные удары основам нашей государственности. Однако все армянство консолидировалось в поддержку нашей Родины, значительно смягчив тяжесть этих ударов». Ш.Торосян.
«Вчерашний митинг, организованный Николом Пашиняном, был шедевром использования административного ресурса – совместным   гала-концертом всех ветвей власти, всех структур местного самоуправления, областных и сельских администраций, школ, больниц, районных администраций, обувных цехов, парикмахерских.  Даже были подняты списки должников и людей собрали на митинг под угрозой того, что в долг им больше не будут давать хлеба. Я не видела такого возмутительного использования административного ресурса для обеспечения массовки, как на первомартовском митинге властей». Н.Зограбян.
«У нас экономическая революция отождествляется с контрольно-кассовыми чеками. В 2020 г. по сравнению с 2019-м за все годы независимости приток прямых иностранных инвестиций сократился в 11 раз». М.Мелкумян.
«В центре развязки – воля   народа и Конституция РА. Власть не должна уклоняться от болезненных для нее компромиссных решений. Необходимо полностью исключить любые проявления насилия или угрозы насилия в обществе». Г.Геворгян.
«Неправомерные действия наблюдаются как со стороны полиции, так и со стороны ряда уличных манифестантов, что следует по возможности исключить. Сторонники оппозиции пытались воспрепятствовать профессиональной деятельности журналистов». А.Самсонян.
«В этой непрерывной борьбе мы забываем  самое главное: день ото дня можем омрачить видение развития нашей государственности, нашей страны... По-моему, прежде чем открывать границы, следует обеспечить безопасность нашей страны». С.Багратян.
«Будьте достойны,  будьте достойны, говорят они, потому что их мученичество осмыслено, потому что они предпочли своей собственной жизни победоносную родину, потому что они осознавали, что их мечты о будущем гораздо ближе, когда они являются носителями сознания, и гораздо последовательнее, когда руководствуются собственным интересом». Т.Симонян.
«Диктатор Азербайджана долгое время делает безответственные заявления, на которые не даются полные и адекватные ответы. Пусть по всему миру знают, что никто не может иронично говорить с армянским народом. Армянский народ пришел из глубины веков и преодолел множество самых разных проблем, казавшихся непреодолимыми». В.Энфиаджян.
«Я хочу спросить, как долго мы можем отвергать Сержа, если в 2018 г. весь народ выступил и отверг его? Уже 2021 год, а мы все еще отвергаем его. По возможности я наблюдаю со стороны: в стране есть оппозиция и оппозиция – власти не существует. Критика оппозиции – это   нормально, но я не понимаю критики власти. Энергия на критику должна была быть направлена на работу, на дело. Если бы столько энергии было вложено только в выполнение работы, критика оппозиции также уменьшилась бы». С.Овсепян.
«Здесь говорилось  о недопустимости столкновений. Говорилось, что зарегистрировано несколько случаев. Хочу присоединиться к призыву осудить эти столкновения и призвать наших соотечественников на фоне напряженности не накалять еще больше обстановку и не поддаваться провокациям, потому что уверен – в конце концов нам удастся перейти к цивилизованным дебатам, привести все существующие сегодня проблемы к цивилизованной развязке». В.Акопян.
«Никто не хочет говорить, что на площади Республики звучат призывы к солидарности, призывы к спокойствию, что нельзя пропагандировать насилие. Никто не произносит таких слов с этой трибуны». А.Давоян.
«Полагаю, элита – это   народ, который вчера показал на площади Республики и в онлайн-трансляциях из своих домов, что он самый мудрый». Г.Папоян.
«Мы все должны всегда помнить, что у нас нет врагов в этой стране. Тот, кто еще не понял, кому принадлежит власть в этой стране, очень скоро поймет». А.Ованнисян.
«На Баграмяна не черные и белые, старые, новые, а люди, не согласные с этим позором, не согласные с вами, не согласные с политикой, которая привела к этой катастрофической ситуации». А.Абовян.
«Хочу повторить призыв моих коллег: все мы любим Армению, все любим по-своему. Давайте примем для себя решение, что мы все готовы сделать шаг назад, сделать шаг назад во имя стабильности Республики Армения, во имя интересов Республики Армения и во имя того грядущего, которое будем строить вместе». А.Симонян.
«Ныне необходимо любой ценой защитить и сохранить нашу независимость и сделать все возможное, чтобы с помощью и поддержкой нашего стратегического партнера России найти современные решения, чтобы снова поставить нашу армию на ноги». А.Бабаджанян.
«Мы пытаемся навести мосты, вы выстраиваете заборы. Никол Пашинян говорит на площади Республики: люди, собравшиеся на Баграмяна, - наши сестры и братья, люди, собравшиеся на Баграмяна, по сути, организуют инсценированное убийство главы государства». А.Конджорян